Muzeum Pałac w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa tel. +48 (22) 842 81 01 tel. +48 (22) 842 25 09
Strona Internetowa: http://www.wilanow-palac.pl  Wyświetlono: 16684
Ładuję...

Dane kontaktowe

telefon: +48 (22) 842 81 12 - Dział Edukacji Muzealnej
fax: +48 (22) 842 31 16
www: http://www.wilanow-palac.pl
e-mail: muzeum@muzeum-wilanow.pl - Sekretariat, edukacja@muzeum-wilanow.pl - Dział Edukacji Muzealnej, rezerwacja@wilanow-palac.pl - Centrum Rezerwacji, dyrekcja@muzeum-wilanow.pl - Dyrekcja Muzeum

Godziny otwarcia

Poniedziałek 09:30 - 18:00
Wtorek 09:30 - 16:30
Środa 10:30 - 18:30
Czwartek 09:30 - 16:30
Piątek 09:30 - 16:30
Sobota 09:30 - 18:30
Niedziela 10:00 - 18:30

Formy płatności

  • karta
  • gotówka
  • przelew

Opis firmy

Historia Pałacu Wilanowskiegorozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Początkowo zbudowana w tym miejscu rezydencja była niewielka, gdyż Augustyn Locci, nadworny architekt króla, otrzymał za zadanie wzniesienie jedynie parterowego dworu o układzie typowym dla zabudowy Rzeczpospolitej. Jednakże sukcesy militarne i wzrost znaczenia monarchy w następnych latach wpłynęły na znaczne poszerzenie pierwotnego projektu. Wielka rozbudowa prowadzona była w latach 1677-1696. Po jej zakończeniu budowla połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV.

Po śmierci króla Pałac stał się własnością jego synów, natomiast w 1720 roku mocno podupadłą rezydencję nabyła jedna z najbogatszych kobiet w ówczesnej Polsce – Elżbieta Sieniawska. Przez 9 kolejnych lat kontynuowała prace budowlane rozpoczęte przez Sobieskiego. Wtedy właśnie powstały boczne skrzydła, której to inwestycji król nie zdążył już zrealizować. Po śmierci Sieniawskiej właścicielką Wilanowa została jej córka Maria Zofia Denhoffowa, po mężu Czartoryska. W 1730 roku Pałac na trzy lata znalazł się w rękach króla Augusta II Mocnego, który dokonał w rezydencji wielu zmian, szczególnie jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. W połowie XVIII wieku dobra wilanowskie odziedziczyła córka Czartoryskich, marszałkowa Izabela Lubomirska, za rządów której Wilanów znów zaczął błyszczeć dawnym blaskiem. W 69 lat później księżna marszałkowa przekazała Wilanów swojej córce i jej małżonkowi Stanisławowi Kostce Potockiemu. Dzięki jego staraniom w 1805 roku w Wilanowie otwarte zostało jedno z pierwszych muzeów w Polsce. Rodzina Potockich z Wilanowem związana była aż do 1892 roku, kiedy to ostatnia z rodu Aleksandra zapisała włości swemu kuzynowi Ksaweremu Branickiemu. Ród Branickich zamieszkiwał w Wilanowie do września 1944 roku, a w końcu stycznia 1945 roku opiekę nad Pałacem przejęło Muzeum Narodowe w Warszawie, które utworzyło w nim swój Oddział w Wilanowie. Pałac w Wilanowie należy on do tych nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej.

Zapraszamy do wirtualnej wędrówki po Pałacu, która - mamy nadzieję - zachęci Państwa do odwiedzenia naszego Muzeum.

 

Nie od razu zbudowano pałac w Wilanowie i jego ogrody. Wszyscy właściciele 
i opiekunowie tego niezwykłego miejsca – a byli wśród nich dwaj królowie, a także liczni przedstawiciele 
i przedstawicielki najznamienitszych rodów Rzeczypospolitej – zostawili tu ślad swoich aspiracji i gustów artystycznych. Warto zobaczyć, kim byli ci ludzie, jakie mieli zainteresowania i interesy, wady i zalety, czym się zajmowali i co po nich zostało. Co robiły bogate i ambitne panie na Wilanowie, co robi teraz kustosz i kurator projektu w muzeum?

Tagi

muzeum, pałac, odpoczynek, park, spacery Warszawa, Wilanów, wypoczynek, zabytki, Pałac w Wilanowie, Muzeum w Wilanowie, Muzea, arsenały, galerie sztuki

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Dotacje na Innowacje.
©2014 Wszystkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: nFinity.pl