Muzeum Ziemi Rawickiej

ul. Rynek 1, 63-900 Rawicz tel. +48 (65) 545 35 75
Strona Internetowa: http://www.mrawicz.com  Wyświetlono: 4736
Ładuję...

Dane kontaktowe

telefon: +48 (65) 545 35 75
www: http://www.mrawicz.com
e-mail: mzr@rawicz.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 9 - 17
Wtorek 9 - 17
Środa 9 - 17
Czwartek 9 - 17
Piątek 9 - 15
Sobota 11 - 14

Opis firmy

Muzeum Ziemi Rawickiej powołano 6 lipca 1971 r. Tradycja międzynarodowych wystaw współczesnej plastyki sięga w nim 1983. r., kiedy to miała miejsce wystawa grafiki Pavla Hlavatego z Czech. Jako swego rodzaju specjalizację Rawicz wybrał exlibris i miał w tym zakresie znaczące rezultaty.

W pierwszym roku nowego stulecia, 28 sierpnia 2001 r. w rawickim muzeum otwarto I Biennale Sztuki Europejskiej Rawicz - Pakosław - Rokosowo. Jego inicjatorami i organizatorami była czteroosobowa grupa plastyków z Rawicza R4: Adamczyk, Jarczewski, Klimaszewski i Łukowiak. Potrzeba tej imprezy wyszła tutaj od części miejscowego, wykształconego środowiska artystycznego. Organizatorzy właściwie do ostatnich chwil zastanawiali się nad formułą ich biennale. Stąd też na części oficjalnych druków, m.in. zaproszeniu, informowano o otwarciu Europejskiego Biennale Malarstwa, ale inne publikacje i media informowały już o Biennale Sztuki Europejskiej. Dla konstrukcji tamtej wystawy, ta ostatnia nazwa wydawała się być sensowniejszą, bo ilościowo malarstwo wcale nie przeważało, a ponadto sztuka jest pojęciem szerszym. W sztuce jest miejsce na wszystko, oczywiście odpowiedniej jakości. Stanowiło to też swoisty wentyl bezpieczeństwa dla organizacji kolejnych edycji. Dwaj malarze, fotografik i rzeźbiarz z R4 do wystawy zaprosili 20 artystów, oprócz siebie, trzech Polaków (Gumiela, Lewandowski-Palle i Skarbek), Francuzkę, Bułgara, Litwina, Ukraińca, Węgra, Rosjan, Włochów i Czechów (w tym, co zrozumiałe Hlavatego), najwięcej … grafików. Wprawdzie części zagranicznych uczestników imprezy w ostatnim momencie zabrakło, ale i tak wyszła zupełnie ciekawa wystawa. Zdumiewające: malarstwo pokazywali wyłącznie Polacy…

Od pięciu lat rawickiemu Biennale towarzyszą „Europejskie Konferencje Kulturalne”; pierwsza z nich miała miejsce 19-20 sierpnia 2004 r., a jej temat brzmiał „Europa a tożsamość europejska”. Ich ważność polega na jakości wygłaszanych tam referatów, referatów o miejscu, randze i roli sztuki w krajach Europy. Te konferencje dobrze świadczą o jakości całości przedsięwzięcia, są może nawet jego najwartościowszym elementem. Wykłady G. Dziamskiego, O. Holubetsa, R. Janssena, A. Kostołowskiego, E. Kościelak, J. Ryczek, A. Saja czy F. Vaccottiego, Włocha mającego pod dostatkiem wielkiej, światowej sztuki włoskiej, który mówił w Rawiczu o tym, za co kocha polskie malarstwo i za co można je prawdziwie kochać. Były to teksty mądre, pozostające w pamięci, niestety, nie wydrukowane.

Tagi

Muzeum, Muzeum wielkopolskie, Muzeum Rawicz, Sala Dawny Rawicz, Sala Etnograficzna, Sala historii Bractw Kurkowych, Izba Kadecka, Sala Portretowa, rzeźby z kapliczek przydrożnych

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Dotacje na Innowacje.
©2014 Wszystkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: nFinity.pl