Stowarzyszenie Historyków Sztuki Muzeum-Zespół Zamkowy w Niedzicy

ul. Zamek 1, 34-441 Niedzica tel. +48 (18) 262 94 89 tfx. +48 (18) 262 94 80
Strona Internetowa: http://www.shs.pl  Wyświetlono: 9341
Ładuję...

Dane kontaktowe

telefon: +48 (18) 262 85 15
tfx: +48 (18) 262 94 73
www: http://www.shs.pl
e-mail: shsniedzica@wp.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 10:00 - 16:00 w sezonie letnim (V-IX) 09:00-17:00.
Sobota - Niedziela 10:00 - 16:00 w sezonie letnim (V-IX) 09:00-17:00
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 19:00 Sekretariat
Sobota 08:00 - 14:00 Sekretariat

Formy płatności

  • gotówka
  • przelew

Opis firmy

Malowniczo położony na wysokim wzniesieniu nad wodami Dunajca zamek warowny zbudowany został w pierwszej połowie XIV w. przez potomka węgierskiego rodu Berzeviczy, w którego władaniu znajdowały się wówczas te ziemie. Twierdza rozbudowana była w XV, XVI i XVIII w. przez kolejnych wegierskich właścicieli Niedzicy. Obecnie z zamku gotyckiego pozostały ruiny, ale zachowały się lochy więzienne i część komnat mieszkalnych oraz ślady zdobiącego niegdyś kaplicę zamkową malowidła przedstawiającego Ukrzyżowanie. Natomiast budowle późniejsze tworzą zwarty kompleks z dziedzińcem okolonym traktami mieszkalnymi z zadaszonymi gankami, basztami i murami obronnymi. W 1963 r., po konserwacji, zamek został udostępnony do zwiedzania.

Muzeum w Niedzicy gromadzi związane z zamkiem zabytki archeologiczne, relikty kamieniarskiego wystroju architektonicznego zamku, grafiki i ryciny z widokami zamku w różnych czasach oraz dokumentację historyczną. W zbiorach muzeum znajdują się także eksponaty etnograficzne z terenów Spisza, w tym ciekawa kolekcja zegarów. W 1996 r. zapoczątkowany został nowy zbiór. Ze względu na węgierski rodowód twierdzy, Akos Engelmayer - w latach 1990-1995 ambasador Węgier w Polsce - ofiarował Muzeum swoją kolekcję polskich hungarików (map Węgier z XVI-XX w., rycin z wizerunkami węgierskich królów, zamków, miast i pól bitewnych, starodruków itp.), która stać się ma zaczątkiem największej kolekcji zbiorów węgierskich poza granicami Węgier.

 

OBIEKTY WCHODZĄCE W SKŁAD MUZEUM - ZESPOŁU ZAMKOWEGO W NIEDZICY:

ZAMEK "DUNAJEC"


Wzniesiony jako fortalicja broniąca północnej granicy Węgier, około 1330 roku przez Kokosza Berzewiczy'ego (gotycki zamek górny) i odtąd, z małą przerwą , w rękach węgierskich rodów do 1945 roku - chociaż już po pierwszej wojnie światowej, został włączony w obszar państwa polskiego. Wielokrotnie modyfikowany. Jego ostateczny wygląd ukształtowały m.in. rozbudowa w II poł. XV wieku (zamek średni) oraz budowa w 1601 roku nowego, renesansowego skrzydła z bramą wjazdową i portalem (zamek dolny). W XVIII stuleciu obiekt powoli popadł w ruinę. Dopiero w latach 20-tych XIX wieku został częściowo odbudowany (m.in. nowa kaplica, sala balowa) bez najstarszej gotyckiej części, która do dziś pozostawiona jako trwała ruina. Po II wojnie światowej zamek doszczętnie splądrowano. W takim stanie upaństwowiony, został przekazany w 1949 roku Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Dziś mieści muzeum i pokoje gościnne dla członków SHS i ich gości, udostępniane również na sympozja, sesje naukowe i zjazdy. Zabytkowy charakter komnat oraz pokoi z meblami i obrazami pochodzącymi z różnych epok stylowych (XVIII i XIX wiek) powoduje, iż w całym zamku, obowiązuje zwiedzających i mieszkańców własny, dość rygorystyczny regulamin. Rezerwacja wyłącznie poprzez Sekretariat.


SPICHLERZ DREWNIANY

Wzniesiony w ostatniej dekadzie XVIII wieku, przebudowany częściowo w XIX stuleciu, jest jednym z nielicznych zabytków tego typu zachowanych in situ. Obecnie mieści stałą wystawę sztuki ludowej Spisza, na której m.in. : zrekonstruowana Izba Spiska, kolekcja zegarów, obrazy ikapliczki, stroje regionalne.


CELNICA

Drewniany budynek dawnej celnicy będącej siedzibą służby granicznej i celnej na przejściu pomiędzy Polską a Czechosłowacją, wzniesiony ok. 1924 roku w stylu "dworkowym". W nim również pokoje gościnne o wyposażeniu zabytkowym i nowoczesnym. Rezerwacja wyłącznie przez Sekretariat j.w.

TZW. LEŚNICZÓWKA

Pierwotnie budynek rządcy dóbr niedzickich. Wzniesiony być może na przełomie XVIII / XIX wieku. Pierwotnie jako parterowy, murowany, następnie nadbudowany o piętro tzw. murem pruskim. Na parterze czynna jest karczma "Hajduki".


W Zamku mieści się restauracja i w gotyckich piwnicach kawiarnia

Tagi

Muzeum w Niedzicy, Zespół Zamkowy w Niedzicy, Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie historyków w Niedzicy, sztuka Niedzica, sztuka, muzeum, muzea, Muzea Niedzica, arsenały, galerie sztuki, zespół zamkowy Niedzica

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Dotacje na Innowacje.
©2014 Wszystkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: nFinity.pl